5.12.2013

Vasaras Saulgriežu Jogas nometne no 21. līdz 24. Jūnijam.Zemes un cilvēka attiecības ar sauli - Vasaras Saulgriežu Jogas nometne 21. - 24.jūnijs.

Organizē Latvijas Jogas skola un jogas meistars - Arnis Siliņš.

Jogas nometne ikviena jogas praktizētāja dzīvē ir svarīgs notikums, jo visi – dažādo ceļu gājēji var atkal satikties vienuviet un kārtējo reizi pārliecināties, cik katram atsevišķi un visiem kopā veiksmīgs ir ceļš pretim Samadhi, pretmetu apvienošanai un līdzsvara iegūšanai. Šogad vasaras nometnes rīkošanas laiks ir īpašs – „mistikas” apvītajos Saulgriežu svinēšanas svētkos. Par to, kāpēc tāda izvēle, stāsta jogas nometnes organizētājs Arnis Siliņš. „Caur attīrīšanos un meditāciju atkal varam atgriezties pie universālās dabas labvēlīgā spēka, varam atcerēties patieso jēgu Saulgriežu mistērijai. Senajās dabas mistērijās, kuras cilvēki svinēja, auglības un apreibināšanās rituāli bija raksturīgi vairāk sējas un ražas svētkiem. Saulgriežu svētbrīdi sajaucot ar ķīmisku un emocionālu intoksikāciju (tā kā liela tautas daļa pēdējā laikā paradusi to darīt arvien vairāk, lielveikalu tirgošanās drudža stabulei skanot) realitātē tiek radīta graujoša psihiska sprāgstviela, ko mēs neapzināti (neatkarīgi no mūsu nodomiem) mētājam pa labi un kreisi, radot redzamas un neredzamas traumas. Saulgriežu laiks ir jāziedo prāta ievirzīšanai meditācijas dimensijā, atsakoties no idejām, kas vairs nekalpo mūsu izaugsmei. Mūsu vitālajām un emocionālajām enerģijām ir jāļauj sinhronizēties ar mūsu augstākā ES frekvencēm, nevis ar fantāzijām par senču „īpašo garīgumu”. Šogad, šovasar veidojas īpaši apstākļi šo smalko vibrāciju klātbūtnes uztverei.”
    Arī astroloģe Agnese Fūrmane apstiprina, ka šajos Saulgriežos iekšējā līdzsvara meklējumi solās būt vairāk nekā nozīmīgi.‘’Šogad vasaras Saulstāvjos veidojas īpaši labvēlīgi apstākļi garīgā ceļa gājējiem, izzinātājiem, meklētājiem, visiem tiem, kuri vēlas savienoties ar savu iekšējo būtību. Šis laiks ir ļoti piemērots meditācijām, garīgām praksēm, kā rezultātā var parādīties īpašas atklāsmes un spilgtas vīzijas, kā arī notikt spēcīga transformācija. Tāpēc aicinu visus izmantot šo laiku svētīgi!”
Mēs katrs savā veidā gūstam saviļņojošos pārdzīvojumus par vasaras Saulgriežu svētības pieredzi, tomēr no Jogas kultūras skatījuma noturīgāka ir tā apziņa, kura balstās uz nevardarbības principiem, nevis dzimuma, etniskajiem vai rases sentimentiem, tāpēc Latvijas Jogas skola, būdama konsekventa savas jogas apmācības programmas attīstīšanā, draudzējas arī ar vaišnavu tradīcijas pārstāvjiem kā spilgtiem nevardarbības – „ahimsas” filozofijas praktizētājiem. Šīs vasara nometnē viesosies divi šīs tradīcijas pārstāvji - īpašie un ļoti gaidītie ciemiņi no Indijas - Vikās Kottukara (pasniegs ājurvēdas lekcijas) un Subēkšana Prabhu (vadīs vēdisko uguns rituālu). Par abu lektoru klātbūtni nometnē jāpateicas Sintijai Saušai/ Čandravali, kura par spīti pamatīgai slodzei mācībās (LU Medicīnas fakultātes 5.kurss un paralēli arī 5.gada mācības prestižajā Arja Vaidjas Ājurvēdas institūtā Indijā, Tamil nadu, Koimbatora), ir atradusi laiku un iespējas uzaicināt abus pasniedzējus uz Latviju.
Par to, kādas tieši zināšanas varēs smelties ikviens interesents un kas katram nometnes dalībniekam būtu jāpaveic, lai caur uguns dziedinošo spēku varētu atvērt ceļus uz iekšējās gaismas dziļākajiem avotiem, garākā sarunā stāsta Sintija.
Kāpēc Vikās Kottukara un Subēkšana Prabhu būs tik īpaši viesi šajā jogas nometnē?
Abi ir savas jomas izcili speciālisti! Subēkšana Prabhu ir profesionāls lektors, kurš ceļo pa pasauli, pasniedzot lekcijas Vastu šastrā (vēdiskā zinātne par telpu) un Džoitišā (vēdiskā astroloģija), tāpēc ikvienam būs iespēja ar viņu aprunāties par šiem jautājumiem, taču tieši šajā nometnē Subēkšana Prabhu veiks vēdisko uguns rituālu jeb Jagju Sūrjas (Saules) un Aditi (Dievu mātes) godināšanai un labvēlībai. Katrs priesteris šādu rituālu veic atšķirīgi, pamatojoties uz savām tradīcijām, un tā kā Subēkšana Prabhu ir vaišnava jeb Višnu sekotājs, tad uguns rituāls tiks veikts šo tradīciju garā. 
Otrs lektors – Vikās Kottukara ir cilvēks – staigājoša enciklopēdija, kurš var nekļūdīgi citēt senos rakstus, sanskritā uzrakstīt citēto un ar gadsimta precizitāti sniegt jebkuru atsauci par stāstīto, taču, kas ir ne mazāk svarīgi -  Vikās ir ājurvēdas speciālists, farmaceits, kurš pamatīgi un dziļi spēj skaidrot ājurvēdas filozofijas pamatus. Viņš ir medicīniskās jogas eksperts. 
Kas ir medicīniskā joga? 
 Tas ir tāds kā mans izdomāts apzīmējums tam, ko apvieno sevī joga un ājurvēda, kas nenoliedzami ir ļoti cieši saistītas zinātnes un prakses. Stāstot par ājurvēdu, ļoti daudz tiek citēts no joga šastras, jo abu zinātņu principi ir līdzvērtīgi. Vikās lieliski pārzina šos principus, tādēļ spēj paskaidrot ne tikai slimību cēloņus un to radītās sekas, bet arī precīzi ieteikt slimību uzveicošās jogas āsanas. Tās piemērojamas katram individuāli – konkrēta āsana tikai konkrētajam cilvēkam, ņemot vērā ļoti daudzus sarežģītus aspektus. Nav mazsvarīgi, ka Vikās pats praktizē jogu, tāpēc visas āsanas, ko viņš iesaka citiem, viņš pats var arī parādīt un rekomendēt, kā tieši un cik daudz no tā visa katram ieteicams darīt. 
Otrs, par ko Vikās pasniegs lekciju – ājurvēdas filozofijas pamati, kas Latvijā nemaz nav tik zināma lieta. Nereti ir tā, zinām tridošas -  vatu, pitu, kaphu un ar to viss arī beidzas, bet tas nebūt nav viss! Piemēram, vata nav tikai viena - vatas ir piecas! Ir vata - galvas un krūšu daļā, tad ir vata, kas atbild par gremošanu, tad vata - prāna, kas cirkulē pa visu organismu un apāna vata, kas ir uz leju, uz iegurni virzītā vata. Izsista no līdzsvara vienā vietā, tā rada kopējo disbalansu visā organismā. Tradicionālā medicīna to nespēj izskaidrot, taču ājurvēdā tas ir pašsaprotami. Piemēram, kāpēc hemoroīdu saslimšanas gadījumā cilvēkam ir dusmas un satraukums, nemiers, neuzticība ģimenē? Ājurvēda skaidro - kad apāna – lejupejošā prāna ir disbalansā, no līdzsvara izsitas udāna- augšupejošā prāna un rezultātā no tā cieš viss organisms kopumā, taču lai to saprastu, jāzina ājurvēdas paši pamati, būtība, filozofija. 
Kāds ir ājurvēdas viens no būtiskākajiem pamatiem?
Dhatu jeb organisma audu kvalitāte veidojas no ēdiena, tāpēc ēdienam ājurvēdā ir primāra loma. Ne tikai tam, ko un kāpēc ēdam, bet vēl svarīgāk – kā sagremojam, tiekam galā ar to, ko ēdam. Lai par kādu slimību runātu, vispirms tiek mēģināts saprast, kāds ir cilvēka gremošanas agni. Pietiekami laba uguns toksīnus sadedzina, savukārt nepietiekams agni ļauj veidoties toksīniem, iekšējām indēm. Ja cilvēks gadiem, pilienu pa pilienam sevi ir „indējis”, tad iespējas izārstēties ir līdzvērtīgas – lēnām un pārdomāti, nevis dažās nedēļās izdzerot pāris preparātus un cerot uz pilnīgu izveseļošanos. Ājurvēdas „sāls” ir tā, ka organisms tiek ārstēts kā veselums, nevis tikai kāds atsevišķs orgāns, tāpēc tas ir ilgstošs process. Lai sajustu uzlabojumus, var nākties pat gadiem katru rītu pildīt Sūrjas sveicienu, noteiktas asanas un pranajamas,. Tas prasa laiku un uzticēšanos tam, ko dara, bet lai tā būtu, nepieciešama izpratne un nereti arī apkārtējo – līdzīgi domājošo atbalsts. 
Kas ir svarīgāk – ticēt vai zināt? 
 Vai var izārstēties, ja netic, ka tas izdosies? Negatīvās domas „ieslēdz” fizioloģisku pretestību un, gribot negribot, veidojas aktīvi negatīva attieksme. Ne velti ājurvēdā ļoti lielu lomu pievērš psihoterapijai, kas palīdz sakārtot domas, jo tās spēj daudz vairāk, nekā spējam iedomāties. Protams, sākumā nevajag uzspiest sevi izjust smalkākos enerģijas līmeņus, ko neredzam ar aci, taču pamazām, soli pa solim tiem var pietuvoties ikviens, kurš vēlas būt vesels un laimīgs. Vai tālu tiekam, peldot pret straumi? Ne velti Rietumu mediķi izmanto jēdzienu - pacienta līdzestība, kas nozīmē pacienta līdzi dzīvošanu, ticību ārstēšanas procesam, metodēm un ārstiem. Ja tā nav, terapijas process notiks, taču krietni ilgāk. Pacientam ar pozitīvu attieksmi noteikti būs labāks rezultāts. Ja kāds apgalvo, ka netic jogai vai ājurvēdai, taču tā ir viņa vienīgā cerība, tāpēc veiks āsanas un mainīs dzīves ieradumus tikai darīšanas pēc, tad arī tas jau ir labi! Ahamkāra jeb ego ir tas, kurš izmisīgi pretojas, taču ceļš pretim pārmaiņām jau ir sācies!. Parasti tie ir cilvēki, ar kuriem daudz un regulāri jāstrādā, jāsniedz atbalsts grūtos brīžos. 
Kāpēc ājurvēdā tik svarīgs ir veģetārisms? Nav noslēpums, ka tieši tas nereti ir vislielākais pārbaudījums. 
Kā jau teicu – dhatu kvalitātes un smalkā enerģētiskā līmeņa dēļ. Daudzi, kas pievēršas jogai, ājurvēdai, iesākumā izjūt grūtības atteikties no gaļas. Nevajadzētu pārprast, taču tas nav obligāts likums, ka būtu jāatsakās no gaļas, tomēr ājurvēda nepārprotami aicina kļūt par veģetārieti. Skaidrojums ir pavisam vienkāršs – prānas dēļ! Gaļā prāna ir tikai līdz tam mirklim, kamēr dzīvnieks vēl silts un asiņains. Vai varam ko tādu ieēst? Kad dzīvnieki gaļēdāji ēd tikko nomedītu dzīvnieku, viņi saņem tiem vajadzīgo prānu, bet citādi – nē! Apstrādātā gaļā prānas nav, tā ir kaphas pārpilna, it īpaši sarkanā gaļa, tāpēc organismā veido amu jeb toksīnus. Tāpat arī zivis – ājurvēda skaidro, ka no zivs un jūras produktiem var veidoties ādas alerģiskās reakcijas. Arī rietumu tradicionālā medicīna uzsver, ka zivs var būt spēcīgs alergēns. Ja cilvēks ir alerģisks, tad zivju ēšana pastiprina risku saslimt ar ādas slimībām. Ājurvēda neieska zivi jaukt kopā ar piena produktiem, piemēram, krējumu, jo tas dod amu. Medus ar pienu ir tas pats – ama. Arī sēnes nav ieteicamas – tās paaugstina pittu, taču, ja ļoti, ļoti gribas, jāpieliek klāt unikālā garšviela - kurkuma. Ir jāzina, kas, ar ko un kāpēc jāēd, un tad nebūs problēmu ar „drīkst” un „nedrīkst”. Tiesa, maza jēga teikt, ka kaut ko nedrīkst - daudz svarīgāk saprast, kāpēc to nedrīkst! Tieši tāpēc Vikās skaidros ājurvēdas filozofijas pamatus, lai vairs nerastos jautājums, kāpēc kaut kas nav vai ir labi.
Savā pieredzē esmu dzirdējusi dažādus aplamus uzskatus, kā piemēram, kāds jogs stāstīja, ka pusgadu neēda gaļu, bet tad atkal atsācis ēst, jo jutis, ka zūd kontakts ar Zemi. Kā to skaidro ājurvēda? Ir radies Vatas disbalanss – jogs ēda pārāk daudz vatu stimulējošus produktus, dzīvoja pārāk strauju dzīvesveidu, kas veicina vatas celšanos, bet neizmantoja kaphas produktus, piemēram, piena produktus, proteīna avotus – pākšaugus, riekstus. Šīs lietas ir svarīgi saprast pirms, nevis pēc pievēršanās garīgajai praksei!
Būšot vēl kāds pārsteigums – lekcija par garšvielām?
Jā, šajā tēmā Vikās ir spīdošs! Man ir kurioza pieredze, ka Vikās tikai par kurkumu vien var stāstīt 10 dienas! LU profesors mani palūdza sagatavot lekciju par garšvielām. Kad biju Indijā, lūdzu Vikāsam man pastāstīt par garšvielām tādā ļoti nopietnā līmenī – kā nekā pašam profesoram gatavoju lekciju. Vikās sāka ar kurkumu un turpināja gandrīz divas nedēļas. Melnajiem pipariem atlika tikai divas dienas, jo man bija jādodas atpakaļ mājup... 
Kāpēc mums jālieto Indijas garšaugi, ja tepat Latvijā aug daudz labu zālīšu?
Ajurvēdā nekur nav teikts, ka jāēd tikai lokālie augi, tāpēc nevajag pārspīlēt. Kas par to, ka rīsi neaug Latvijā? Galvenais, lai tie pagatavoti satviski - svaigi, silti un garšīgi, ar nepieciešamajām garšvielām. Latvijā vasarās aug paši vienkāršākie ājurvēdā ieteicamie augi – dilles, koriandrs, baziliks, jo šeit ir citāds klimats. Lai saprastu katra Latvijā augoša garšauga tridošu sastāvu, enerģētisko ietekmi, uz Latviju rudenī atbrauks nākamais speciālists – ārsts, pētnieks Somits Kumārs, kurš gadu desmitiem pēta, kā pielietot praksē konkrētajā reģionā augošos augus. 
Atgriežoties pie šīs vasaras un uguns rituāla – kā tas tiks veikts? 
 Nevajadzētu pārprast - tas nebūs kā Jāņu ugunskurs, tādu jātaisa citā vakarā. Jagjas ugunskura ideja un dizains ir visām tradīcijām kopīgs - apkārt ugunskuram ziedu vītnes un augļi. Katrs, sevišķi bērni, gūs baudu, izrotājot uzgunskura vietu un darinot ziedu vītnes. Puķes uz nometni var vest visādas, kādas vien patīk! Būtu labi paņemt līdzi augļus, jo īpaši banānus (rituāla nobeigumā būs jāmet ugunī, kas simbolizē grēku atdošanu). Arī Gī sviests būs nepieciešams, tāpēc, kurš var, paņem līdzi savējo. Ugunī būs jāmet arī graudi, taču tos pasniegs priesteris pats. Kad jagja beidzas, priesteris uguni samazina un beigās no pelniem visiem sagādā pārsteigumu. Lai izrādītu cieņu rituālam, sievietēm būtu labi uzvilkt sari vai vismaz garus svārkus. 
Ko darīt ar pagājušā gada vainagiem? Tradicionāli tos jāsadedzina
Jā, taču ne Jagjas ugunskurā! To varēs darīt nākamā vakarā, kad tiks izveidots tradiconālais Jāņu ugunskurs un nometnes dalībniekiem būs iespēja parādīt indiešiem, ko latvieši dara Līgo vakarā. Būtu jauki, ja kādu tautasdziesmu no sākuma līdz galam visi kopīgi varētu nodziedāt. 
Kas attiecas uz vainagiem – Jagjas uguns rituāla vakarā tos vajadzēs noteikti! Precīzāk tās būs ziedu vītnes, ko liek ap kaklu, nevis tradicionālie uz galvas liekamie vainadziņi. Pēc vēdiskās tradīcijas lielas un kuplas ziedu vītnes apliek ap kaklu rituāla veicējam – priesterim, Skolotājiem un viņu sievām. Paši dalībnieki sev pagatavo mazākas un pieticīgākas ziedu vītnes, kas apliecina cieņas un pazemības izrādīšanu Guru. Ziedu vītņu gatavošana ir ļoti interesants process, kas parasti visiem ļoti patīk, tāpēc iesaku katram paņemt līdzi garu un tievu lāpāmadatu, kas ir pilnīgi jauna un neizmantota (tai jābūt enerģētiski tīrai, neizmantotai šūšanas darbos), kā arī stingru, garu diegu un, protams, daudz ziedu - kā pļavas, tā arī dārza ziedu. Jo ziedu galvas lielākas un kuplākas, jo ziedu vītnes būs bagātīgākas un skaistākas! Es pati varēšu parādīt, kā tās gatavojamas. Indijā bieža ir redzama aina, kad Skolotājs ir tā apdāvināts, ka aiz ziedu vītnēm vairs neredz viņa seju – lūk, tas ir cieņas apliecinājums!

  ***
Vasaras Saulgriežu Jogas un Ājurvēdas nometne no 21. līdz 24. Jūnijam.
Klusā meža ielokā, plašā viesu namā ar skaistu apkārtni, netālu no Talsiem, tiks apgūta Jogas mācība un svinēti vasaras saulgrieži. Radošuma darbnīcas gan pieaugušajiem, gan bērniem.

Nometnes ietvaros pasākuma dalībniekiem būs iespēja piedalīties Hatha jogas teorētiskajās un praktiskajās nodarbībās, indiešu speciālista vadībā iepazīties ar autentisku ājurvēdas teoriju un praksi, izbaudīt ājūrvēdas masāžas ar ēteriskajām eļļām, piedalīties vasaras saulgriežiem veltītā uguns rituālā. Nometne piemērota gan tiem, kas ir jogas ceļa pašā sākumā, gan arī tiem, kas nodarbojas ar jogu jau ilgāku laiku. Nodarbības vadīs Jogas skolotājs Arnis Siliņš, Ājurvēdas skolotājs-vaidja no Indijas Vikās vai Čandravali Devi Dasi (Ājurvēda), jogas guru no Indijas Swami Amrit Mahamedha un Mg. psych. Tatjana Griškina. Nometnes plāns šeit.

Aicināti arī bērni, kuriem būs sava, bērniem piemērota, pasākumu programma. Pieteikšanās e-pasts: jogasnometne@gmail.com , papildinformācija t. 29103212. 

***


Nav komentāru: